Fairtradová škola

Základní a mateřská škola Kukleny v Hradci Králové dne 18. 5. 2016 převzala titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade, pořádají informační akce o životech pěstitelů kávy nebo kakaa, ve výuce se věnují globálním souvislostem.

Certifikát převzal ředitel školy Pavel Hebelka z rukou Věry Rohanové, zástupkyně organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň společně s dalšími organizacemi koordinuje. Škola je první Fairtradovou školou v Hradci Králové a v pořadí již osmnáctou v ČR. V Královéhradeckém kraji je držitelem titulu ještě Střední odborná škola sociální – Evangelická akademie v Náchodě.

„Jsme moc rádi, že v základní škole Kukleny roste generace, která nad principy a významem fair trade přemýšlí. Právě tito studenti zanedlouho budou svými nákupy ovlivňovat pracovní podmínky a život drobných farmářů a pracovníků z Afriky, Asie či Latinské Ameriky,“ řekla Věra Rohanová při předávání titulu.

Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.

Samotné předání proběhlo před zaplněnou tělocvičnou provoněnou čerstvě uvařenou fairtradovou kávou a napečenými perníky s fairtradovou čokoládou, které sami připravili studenti.

Téma fair trade přináší další možnosti učitelům, jak uvádí učitelka Petra Schnaubertová: „Kromě podpory rodin zemědělců z chudých zemí je pro mě fair trade ve škole i něco, co nám poskytuje platformu ke společnému setkávání žáků a učitelů nejen v lavicích. Umožňuje to otevřít témata, kterým není většinou věnován takový prostor, jaký si zasluhují, přináší to růst všem zúčastněným, když společně chystáme různé akce nebo přemýšlíme nad tím, jak je to na světě vlastně uspořádáno, jakou roli v tom hrajeme my a co můžeme změnit.“

Mezi takové akce, za kterými stojí školní fairtradová skupina, která je tvořena 9 žáky a dvěma učitelkami, patřila v letošním roce na škole např. Noc s fair trade, v průběhu které si více jak 30 žáků druhého stupně povídalo, co vlastně ví o světě a o fair trade.

Jednou z členek fairtradové skupiny je i Denisa Daňková z 8. B: „Jsem v akční skupině, protože si myslím, že je dobré nějak aktivně podpořit fair trade. Při chystání akcí se dozvím víc o světě, co jsem třeba ještě nevěděla, a mám dobrý pocit z toho, že dokážu pomoct. Fair trade je ve škole důležitý, protože se k dětem dostanou další informace, které potřebují do života.“

Celá tisková zpráva ke stažení zde.