Beseda s pěstitelem kávy z Kolumbie

Naše škola je dlouhodobě aktivní v oblasti „spravedlivého obchodu“, známého celosvětově pod názvem Fairtrade.

Zhruba 50 žáků z osmých a devátých tříd se 8. listopadu zúčastnilo v historické aule na Střední zdravotní škole v Hradci Králové unikátní besedy přímo s pěstitelem kávy, kakaa a cukrové třtiny z pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Beseda byla tlumočena ze španělštiny do českého jazyka.

Pěstitelům velmi pomáhá zapojení do systému Fairtrade, díky kterému se dočkají spravedlivých výkupních cen bez závislosti na rozkolísaném evropském a americkém trhu. Jejich náročná každodenní práce je ve vysoké nadmořské výšce a s minimem novodobých technologií.

Pěstitel popisoval, jak se díky změně pěstovaných plodin daří víceméně odolávat dopadům klimatických změn, jako jsou dlouhotrvající sucha nebo naopak nekončící krupobití, která způsobovala masivní sesuvy půdy a ztrátu drahocenné úrody.

Všichni zúčastnění pak měli prostor pro dotazy, prohlédli si kávová zrna i cukrovou třtinu…

Pan Bladimir Pachek mluvil nejen o práci v družstvu Asoseynekun, ale i o své rodině a o své životní filosofii. Jihoameričtí Indiáni (muži) dostávají například od své snoubenky ručně pletenou vzorovanou tašku, kterou dívka sama vytvoří na důkaz lásky svému budoucímu muži. Muž ji pak nosí celý život… nic není samozřejmé… nejdůležitější je láska a rodina… i když se nám stane něco špatného, musíme najít sílu jít dál…

Mgr. Věra Slavíčková

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny