Základní škola a Mateřská škola Hradec Králové – Kukleny,
Pražská 198, 500 04 Hradec Králové
Mateřská škola Plačice
Platnost od 1. 9. 2022
Ředitel školy: Mgr. Martin Hušek
Školní řád mateřské školy Plačice
Vypracovala: Mgr. Ivana Kohoutová, zástupce řed.
Pedagogická rada projednala dne: 28.8.2022
I.PRÁVA A POVINNOSTI ÚČASTNÍKŮ PŘEDŠKOLNÍ VÝCHOVY A VZDĚLÁVÁNÍ
Mateřská škola podporuje zdravý tělesný, psychický a sociální vývoj dítěte a vytváří optimální podmínky pro jeho individuální osobnostní rozvoj. Přispívá k zvýšení sociálně kulturní úrovně dítěte a vytváří základní předpoklady pro jeho pozdějšího vzdělávání.
Vyvíjí aktivity a organizuje činnosti ve prospěch rozvoje dítěte předškolního věku, prohlubuje vzájemné výchovně-vzdělávací působení mateřské školy, rodiny a veřejnosti.
1.Základní práva dětí přijatých k předškolnímu vzdělávání
a Úmluva o právech dítěte.
řádu.
2.Základní povinnosti dětí přijatých k předškolnímu vzdělávání
Dítě má povinnost:
2.1. Plnit pokyny učitelů mateřské školy vydané v souladu s právními předpisy a
školním řádem mateřské školy.
2.2 Respektovat, dodržovat společně dohodnutá pravidla, podřídit se v nezbytné míře
omezení vyplývajících z nutnosti dodržovat v MŠ školní řád, vnitřní organizační řád.
2.3 Slušným způsobem vyjadřovat své mínění a názory a chovat se tak, aby neohrozily
zdraví svoje ani jiných osob.
2.4 Nepoškozovat majetek školy, neničit hračky, pomůcky a vybavení školy ani majetek
jiných dětí, zaměstnanců školy, případné škody jsou povinni zákonní zástupci uhradit.
2.5 Řídit se časovým režimem otevírání budovy školy. Z bezpečnostních důvodů neopouští
budovu mateřské školy bez vědomí učitele mateřské školy.
2.6 Dodržovat školní řád, předpisy a pokyny školy vydané v souladu s právními předpisy
a školním řádem mateřské školy
2.7 Každý, i drobný úraz hlásit bez zbytečného odkladu učitelům mateřské školy.
3. Práva zákonných zástupců
4.Povinnosti zákonných zástupců
4.1 zákonní zástupci dětí jsou povinni zajistit, aby dítě docházelo řádně do školského zařízení
4.2 na vyzvání ředitele školy, nebo školského zařízení se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte
4.3 informovat školu a školské zařízení o zdravotní způsobilosti dítěte ke vzdělávání a případných změnách způsobilosti, o zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání
4.4 dokládat důvody nepřítomnosti dítěte v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem
II. UPŘESNĚNÍ VÝKONU PRÁV A POVINNOSTÍ ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ PŘI VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ A PRAVIDLA VZÁJEMNÝCH VZTAHŮ ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ S UČITELI MATEŘSKÉ ŠKOLY
5.Změna stanovených podmínek pobytu dítěte, způsobu a rozsahu jeho stravování
5.2. Pokud zákonní zástupci budou požadovat změnu těchto sjednaných podmínek, je nutno tuto změnu opět dohodnout se zástupkyní ředitele školy.
6. Pravidla vzájemných vztahů mezi zaměstnanci školy
6.1 všichni zaměstnanci školy, děti i jejich zákonní zástupci se vzájemně respektují, dbají o vytváření partnerských vztahů podložených vzájemnou úctou, důvěrou a spravedlností
6.2 všichni zaměstnanci školy, děti i jejich zákonní zástupci dbají na dodržování základních společenských pravidel a pravidel slušné a zdvořilé komunikace
6.3 všichni zaměstnanci školy musí usilovat o vytvoření dobrého vztahu zákonných zástupců a veřejnosti ke škole
6.4 všechny informace, které zákonný zástupce dítěte poskytne do školní matriky, nebo jiné důležité informace o dítěti jsou důvěrné a všichni učitelé se řídí zákonem č. 101/2000Sb., o ochraně osobních údajů
7.Upřesnění podmínek pro přebírání dětí od zákonných zástupců ke vzdělávání v mateřské škole a pro jejich předávání zákonným zástupcům po ukončení vzdělávání
7.1. Zákonní zástupci v době určené pro příchod dětí do mateřské školy předávají dítě po jeho převlečení v šatně učitelům mateřské školy ve třídě mateřské školy.
7.2. Zákonní zástupci si přebírají dítě po skončení jeho vzdělávání od učitele mateřské školy přímo ve třídě nebo na zahradě mateřské školy, a to v době určené mateřskou školou k přebírání dětí zákonnými zástupci.
7.3.V případě, že je se zákonnými zástupci dítěte dohodnuta individuální délka jeho pobytu v MŠ, bude s nimi i samostatně dohodnut způsob přebírání dítěte ke vzdělávání a jeho předávání po ukončení vzdělávání.
7.4. Zákonní zástupci dítěte mohou pověřit jinou osobu pro jeho přebírání a předávání při vzdělávání v MŠ. Vystavené písemné pověření podepsané zákonnými zástupci dítěte předají zákonní zástupci zástupkyni ředitele mateřské školy.
7.5. Pokud si pověřená osoba nevyzvedne dítě do stanovené doby, je příslušný učitel mateřské školy poviena:
III. ORGANIZACE PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
8.Přijímání dítěte do mateřské školy
8.1 Do mateřské školy jsou přijímány děti ve věku zpravidla od 3 do 6 let, nejdříve však děti od 2 let věku. Toto ustanovení platí do 31. 8. 2022.
8.2 Předškolní vzdělávání je povinné pro děti, které dosáhly od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhlo pátého roku věku.
8.3 Přijímání dětí do mateřské školy se provádí formou zápisu k předškolnímu vzdělávání. Termín a místo zápisu stanoví ředitel mateřské školy v dohodě se zřizovatelema zveřejní je způsobem v místě obvyklým (informační plakáty, webové stránky školy).
8.4. Ředitel školy stanoví pro zápis dětí do mateřské školy kritéria, která jsou zveřejněna současně se zveřejněním termínu a místa zápisu.
9. Povinné předškolní vzdělávání
9.1 Zákonný zástupce dítěte je povinen přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte. Pokud nepřihlásí zákonní zástupci dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání, dopustí se přestupku podle § 182a školského zákona.
9.2 Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, se vzdělává ve spádové mateřské škole (Mateřská škola Plačice), pokud se zákonný zástupce nerozhodl pro jinou mateřskou školu nebo pro individuální vzdělávání dítěte.
9.3 Zákonný zástupce je povinen zajistit povinné předškolní vzdělávání formou pravidelné denní docházky v pracovních dnech. Rozsah povinného předškolního vzdělávání je stanoven na 4 hodiny denně. Začátek vzdělávání stanovil ředitel školy na 8.00 hod.
9.4 Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin, viz organizace školního roku v základních a středních školách.
Zůstává ale právo dítěte vzdělávat se v mateřské škole po celou dobu provozu, v němž je vzděláváno.
9.5 Zákonní zástupci mají povinnost zajistit, aby dítě, které plní povinné předškolní vzdělávání, docházelo řádně do školy. Zanedbává-li péči o povinné předškolní vzdělávání, dopustí se tím přestupku podle 182a školského zákona.
10. Individuální vzdělávání dítěte
10.1 Zákonný zástupce dítěte, které bude plnit povinnost předškolního vzdělávání individuálním vzděláváním dítěte, je povinen oznámit tuto skutečnost řediteli spádové mateřské školy. Oznámení je povinen učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte.
10.2 Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání dítěte musí obsahovat
a) jméno, popřípadě jména, a příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte, v
případě cizince místo pobytu dítěte
b) uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno
c) důvody pro individuální vzdělávání dítěte.
10.3 Ředitel mateřské školy předá zákonnému zástupci dítěte přehled oblastí, v nichž má být dítě vzděláváno.
10.4 Ředitel mateřské školy dohodne se zákonným zástupcem dítěte:
– způsob ověření (pohovor)
– termíny ověření, včetně náhradních termínů (2. středa v listopadu, 1. středa v prosinci)
10.5 Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte u ověření.
10.6 Ředitel mateřské školy ukončí individuální vzdělávání dítěte, pokud zákonný zástupce dítěte nezajistil účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu.
10.7 Výdaje spojené s individuálním vzděláváním dítěte hradí zákonný zástupce dítěte, s výjimkou speciálních kompenzačních pomůcek a výdajů na činnost mateřské školy, do níž bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání.
11. Systém péče o děti s přiznanými podpůrnými opatřeními
Podpůrná opatření prvního stupně
Ředitel mateřské školy rozhodne o poskytování podpůrných opatření prvního stupně bez doporučení školského poradenského zařízení i bez informovaného souhlasu zákonného zástupce. Tím není dotčeno právo zákonného zástupce na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte (§ 21 školského zákona).
Učitelka mateřské školy zpracuje plán pedagogické podpory, ve kterém bude upravena organizace a hodnocení vzdělávání dítěte včetně úpravy metod a forem práce, a projedná jej s ředitelem školy.
Pokud by nepostačovala podpůrná opatření prvního stupně (po vyhodnocení plánu pedagogické podpory) doporučí ředitel školy využití poradenské pomoci školského poradenského zařízení za účelem posouzení speciálních vzdělávacích potřeb dítěte.
Podpůrná opatření druhého až pátého stupně
Podmínkou pro uplatnění podpůrného opatření 2. až 5. stupně je doporučení školského poradenského zařízení a s informovaným souhlasem zákonného zástupce dítěte. K poskytnutí poradenské pomoci školského poradenského zařízení dojde na základě vlastního uvážení zákonného zástupce, doporučení ředitele mateřské školy nebo OSPOD.
Ředitel školy určí učitelku mateřské školy odpovědnou za spolupráci se školským poradenským zařízením v souvislosti s doporučením podpůrných opatření dítěti se speciálními vzdělávacími potřebami.
Ředitel školy zahájí poskytování podpůrných opatření 2. až 5. stupně bezodkladně po obdržení doporučení školského poradenského zařízení a získání informovaného souhlasu zákonného zástupce.
Ředitel školy průběžně vyhodnocuje poskytování podpůrných opatření, nejméně však 1x ročně, v případě souvisejících okolností častěji. Ukončení poskytování podpůrného opatření 2. až 5. stupně, je-li z doporučení školského poradenského zařízení zřejmé, že podpůrná opatření 2. až 5. stupně již nejsou potřeba. V takovém případě se nevyžaduje informovaný souhlas zákonného zástupce, s ním se ukončení pouze projedná.
Vzdělávání dětí nadaných
Mateřská škola vytváří ve svém školním vzdělávacím programu a při jeho realizaci podmínky k co největšímu využití potenciálu každého dítěte s ohledem na jeho individuální možnosti. To platí v plné míře i pro vzdělávání dětí nadaných.
Mateřská škola je povinna zajistit realizaci všech stanovených podpůrných opatření pro podporu nadání podle individuálních vzdělávacích potřeb dětí v rozsahu prvního až čtvrtého stupně podpory.
Vzdělávání dětí od dvou do tří let
Mateřská škola zajišťuje podmínky pro vzdělávání dětí od dvou do tří let:
12.Přijímací řízení
12.1 Zápis dětí do mateřské školy na následující školní rok probíhá v květnu, v tom kalendářním roce, ve které následující školní rok začíná. Děti mohou být přijímány i v průběhu školního roku, pokud to kapacita mateřské školy dovolí
12.2 Dítě do mateřské školy přijímá na základě žádosti zákonného zástupce zástupkyně ředitele školy. Přihlášku dítěte do mateřské školy si zákonný zástupce může vyzvednout v mateřské škole. Vyplněnou a od lékaře potvrzenou přihlášku vrátí v daném termínu zpět do MŠ.
Po ukončení zápisu obdrží zákonný zástupce rozhodnutí o přijetí dítěte do MŠ.
12.3. Do mateřské školy se přijímají děti smyslově, tělesně a duševně zdravé, starší 2 let, se zvládnutými hygienickými návyky. Do mateřské školy se mohou zařazovat i děti zdravotně postižené (po projednání s odborným lékařem). Rozhodnout o přijetí se může i na dobu určitou – zkušební dobu 3 měsíců, a to v případě, není-li při zápisu do MŠ zcela zřejmé, do jaké míry bude dítě schopno přizpůsobit se podmínkám školy.
12.4. Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
12.5. Do jednoho měsíce po obdržení rozhodnutí o přijetí se zákonný zástupce dostaví do mateřské školy, vyzvedne si informace o provozu mateřské školy a domluví si průběh adaptace a konkrétní nástupní termín dítěte do mateřské školy.
12.6. Ředitel mateřské školy může po předchozím písemném upozornění zákonnému zástupci dítěte ukončit docházku do mateřské školy, jestliže:
13. Úplata za předškolní vzdělávání
13.1 Úplata za předškolní vzdělávání činí 600,- Kč za příslušný kalendářní měsíc. Ročně je 11 plateb.
13.2 Vzdělávání v mateřské škole se dítěti poskytuje bezúplatně od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku.
13.3 Úplata za příslušný kalendářní měsíc je splatná do patnáctého dne stávajícího kalendářního měsíce.
14.Evidence dítěte
14.1 Zákonný zástupce předá do mateřské školy vyplněný Evidenční list dítěte, ve kterém bude vyplněno: jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého pobytu, dále jméno a příjmení zákonného zástupce, místo trvalého pobytu, adresa pro doručování písemností a telefonické spojení.
14.2. Zákonný zástupce nahlásí v mateřské škole každou změnu ve výše uvedených údajích
(zejména místo trvalého pobytu a telefonické spojení).
14.3. Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č.106/1999Sb., o svobodném přístupu k informacím.
15.Omlouvání nepřítomnosti
15.1 Nepřítomnost dítěte omlouvá zákonný zástupce dítěte.
15.2 Ředitel mateřské školy je oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte.
15.3 Zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy.
15.4 Oznámení nepřítomnosti je možné provést:
a) telefonicky do mateřské školy
b) osobně třídní učitelce
c) písemně zástupkyni ředitele mateřské školy
15.5 Třídní učitel eviduje školní docházku své třídy. V případě neomluvené absence nebo zvýšené omluvené absence informuje třídní učitel ředitele školy, který poskytnuté informace vyhodnocuje. Při zvýšené omluvené nepřítomnosti ověřuje její věrohodnost.
15.6 Neomluvenou absenci dítěte řeší ředitel školy pohovorem, na který je zákonný zástupce pozván doporučujícím dopisem. Při pokračující absenci ředitel školy zašle oznámení o pokračující nepřítomnosti dítěte orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
15.7. Zákonný zástupce dítěte plnícího povinné předškolní vzdělávání je povinen omluvit nepřítomnost dítěte delší než 3 dny písemně učiteli mateřské školy ve třídě, kde dítě toto povinné vzdělávání plní.
16. Uvolňování dětí plnících povinné předškolní vzdělávání
16.1 Uvolnění z povinného předškolního vzdělávání na dobu delší než 14 dní z rodinných či jiných důvodů (mimo nemoc) povolí zástupkyně ředitele školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců dítěte s uvedením důvodu
16.2 Celková délka doby uvolnění z povinného předškolního vzdělávání by neměla přesáhnout 20% v daném školním roce
17. Provoz mateřské školy
17.1. Provoz mateřské školy je od 6.30 do 16.30 hod.
17.2. Děti obvykle přicházejí do mateřské školy do 8.30 hod, jinak po dohodě s učitelem mateřské školy podle aktuální potřeby rodičů.
17.3 Rodiče předávají dítě do mateřské školy zdravé. Vyskytne-li se infekční onemocnění, rodiče tuto skutečnost neprodleně ohlásí mateřské škole.
17.4. Při příznacích onemocnění dítěte během pobytu v MŠ (teplota, zvracení, průjem, bolesti břicha) jsou rodiče telefonicky informováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě.
17.5. Učitel mateřské školy může požadovat od rodičů dítěte lékařské potvrzení o ukončení nemoci dítěte a souhlas lékaře s jeho návratem do kolektivu dětí.
17.6. Informace o připravovaných akcích v MŠ jsou vždy včas oznamovány na nástěnkách v šatně dětí a na webových stránkách školy.
17.7. V měsíci červenci a srpnu může ředitel mateřské školy po dohodě se zřizovatelem stanovený provoz omezit nebo přerušit a to zejména z důvodu stavebních úprav, předpokládaného nízkého počtu dětí v tomto období. Rozsah omezení nebo přerušení oznámí
zástupkyně ředitele mateřské školy zákonným zástupcům nejméně 2 měsíce předem.
VI. PODMÍNKY ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ DĚTÍ
18. Péče o zdraví a bezpečnost dětí při vzdělávání
18.1 Za bezpečnost a ochranu dětí v době výchovně vzdělávací činnosti odpovídají učitelé mateřské školy.
18.2 Zástupkyně ředitele je povinna zajistit bezpečnost dětí prostřednictvím učitelů mateřské školy při školní i mimoškolní výchově a vzdělávání, tzn. při všech aktivitách organizovaných školou.
Počty dětí v mateřské škole se naplňují v souladu s § 2 odst. 1b, 2, 3, 4 a 6 § 5 odst. 2 vyhlášky č. 14/2005 Sb. a § 23 odst. 4 a 5 zákona č. 561/2004 Sb,, školský zákon.
1. Třída mateřské školy
Třída mateřské školy | Počet dětí |
Třída mateřské školy | naplňuje se do počtu 24 dětí |
Třída, ve které se vzdělávají pouze děti od 2 do 3 let | nejméně 12 dětí a naplňuje se do počtu 16 dětí |
2. Děti mladší 3 let
Třída | Počet dětí |
Za každé ve třídě zařazené dítě mladší 3 let | snižuje se o 2 děti (24 – 2), nejvýše o 6 |
3. Povolení výjimky zřizovatele školy
Odst. 4) Zřizovatel MŠ může povolit výjimku z nejnižšího počtu dětí za předpokladu, že uhradí zvýšené výdaje na činnost školy, a to nad výši stanovenou krajským normativem. Odst. 5) Zřizovatel MŠ může povolit výjimku z nejvyššího počtu dětí stanovenou vyhláškou č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, do počtu 4 dětí za předpokladu, že toto zvýšení počtu není na újmu kvalitě vzdělávací činnosti školy a jsou splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví. |
4. Péče o zdraví a bezpečnost dětí při pobytu mimo místo, kde se uskutečňuje
Děti | Počet dětí na 1 učitele mateřské školy | Povolená výjimka |
Děti z běžné třídy | 20 dětí | Nejvýše 28 dětí |
Děti s přiznanými podpůrnými opatřeními druhého až pátého stupně nebo děti mladší 3 let. | 12 dětí | Nejvýše 23 dětí |
Opatření v průběhu vzdělávací činnosti
Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí.
porozumět dané problematice – nebezpečí závislosti (např. alkoholismu, kouření,
drogy), virtuální závislosti (počítače, televize, video), patologické hráčství,
vandalismus, kriminalita a jiné formy násilného chování. Dětem jsou vysvětlována
pozitiva zdravého životního stylu.
mezi dětmi navzájem, mezi dětmi a učiteli mateřské školy a mezi učiteli mateřské školy a zákonnými zástupci děti.
Opatření při pobytu venku
stanoví zástupkyně ředitele mateřské školy počet učitelů tak, aby na jednoho učitele
mateřské školy připadlo nejvýše:
a) 20 dětí z běžných tříd, nebo
b) 12 dětí ve třídě, kde jsou zařazeny děti se zdravotním postižením
b) výjimečně může zástupkyně ředitele mateřské školy zvýšit počty dětí uvedené
– v odstavci 10.3.písmeno a) nejvýše však o 8 dětí nebo
– v odstavci 10.3.písmeno b) nejvýše však o 11 dětí
c) pokud přesáhne počet dětí 20 a není možné zajistit další učitelku mateřské školy,
zůstává učitelka mateřské školy s dětmi na zahradě. Při pobytu dětí na zahradě
nedovolí učitelka mateřské školy dětem bez dozoru lézt na průlezky, houpačky a
jiné herní prvky, kde hrozí nebezpečí úrazu. Nedovolí jim též samostatné vzdálení
do prostoru zahrady, kde nemůže mít o dětech přehled
při vycházkách učí děti chodit ve dvojicích a v zástupu tak, aby zajistila bezpečnost
dětí. Chodí po chodníku, vyhýbá se frekventovaným ulicím, dbá na bezpečné
přecházení Průběžně seznamuje děti s pravidly bezpečného chování na ulici a
v dopravě.
Opatření při akcích a výletech
Opatření k zajištění budovy pro bezpečnost dětí
Opatření při úrazu
VII. PRÁVA UČITELŮ MATEŘSKÉ ŠKOLY A PROVOZNÍCH ZAMĚSTNANCŮ
VII. POVINNOSTI UČITELŮ MATEŘSKÉ ŠKOLY A PROVOZNÍCH ZAMĚSTNANCŮ
Pro učitele mateřské školy i provozní zaměstnance jsou závazné pokyny dané Pracovním řádem, Zákoníkem práce, řádem školy a dalšími jeho součástmi, předpisy a zákony platnými pro oblast školství, BOZP, PO a hygieny:
IX. PODMÍNKY ZACHÁZENÍ S MAJETKEM ŠKOLY
……………………………….. …………………………………
Mgr. Martin Hušek Mgr. Ivana Kohoutová
ředitel ZŠ a MŠ zástupce ředitele MŠ
Organizace dne se přizpůsobuje potřebám dětí, rodičů a právě probíhajícímu vzdělávacímu
programu. Rodiče přivádějí děti do 8.30 hod. Pozdější příchody je třeba předem oznámit.
6.30 – 7.15 otevření mateřské školy
děti se scházejí v 1.tř. (Sluníčka)
spontánní hry a činnosti dětí dle jejich volby a výběru
děti se rozcházejí do svých tříd (2. tř. – Koťátka)
7.15 – 8.30 pokračování ve spontánních hrách dle volby dětí
komunitní kruh – společné přivítání dne
pohybové aktivity – řízené, spontánní
8.30 – 9.00 hygiena, svačina 1. tř.
9.00 – 9.30 hygiena, svačina 2. tř.
9.00 – 9.30 skupinové či individuální činnosti nabízené a řízené učitelkou
příprava na pobyt venku 1. tř.
9.30 – 10.00 skupinové či individuální činnosti nabízené a řízené učitelkou
příprava na pobyt venku 2. tř.
9.30 – 11.30 pobyt venku (vycházky, hry na školní zahradě) 1. tř.
za nepříznivého počasí – pohybové aktivity a hry v MŠ
10.00 – 12.00 pobyt venku (vycházky, hry na školní zahradě) 2. tř.
za nepříznivého počasí – pohybové aktivity a hry v MŠ
11.30 – 12.00 hygiena, oběd 1.tř.
12.00 – 12.30 hygiena, oběd 2.tř.
12.00 – 14.00 příprava na odpočinek 1. tř.
relaxace, poslech pohádek, odpočinek
12.30 – 14.00 příprava na odpočinek 2. tř.
relaxace, poslech pohádek, odpočinek, náhradní nespací aktivity
14.00 – 14.30 vstávání, hygiena, svačina
14.30 – 16.30 spontánní hry na přání dětí
pohybové aktivity ve třídě, na zahradě
odchod domů
Režim dne je dostatečně pružný, umožňuje reagovat na individuální potřeby dětí. Plánování činností vychází ze zájmů a vzdělávacích potřeb dětí. Poměr spontánních a řízených činností je v denním režimu vyvážený.
Základní škola a Mateřská škola Hradec Králové – Kukleny
Pražská 198, Hradec Králové 500 04
Mateřská škola Plačice, Ořechová 62
Dodatek školního řádu Mateřská škola Plačice
DISTANČNÍ VÝUKA DĚTÍ V POVINNÉM PŘEDŠKOLNÍM VZDĚLÁVÁNÍ
I. LEGISLATIVNÍ RÁMEC
1.1 Dle novely školského zákona č. 349/2020, § 184a s účinností ode dne 25.8.2020 jsou školy povinné vzdělávat distančním způsobem
a) z důvodu krizového opatření vyhlášeného podle krizového zákona, nebo z důvodu nařízení mimořádného opatření podle zvláštního zákona
b) z důvodu nařízení karantény, kdy není možná osobní přítomnost většiny (více jak 50%) dětí z nejméně jedné třídy
1.2 Distanční vzdělávání se neuskutečňuje v případě, že:
c) není naplněn bod č. 1.1
d) MŠMT schválí změnu v organizaci školního roku
e) ředitel školy rozhodne o omezení nebo přerušení provozu školy
f) je dětem nařízena karanténa, ale nejde o většinu třídy/skupiny
g) děti nejsou přítomny z jiného důvodu (např. nemoci)
II. DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
– Distanční vzdělávání (dále jen DV) se uskutečňuje podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a školního vzdělávacího programu: „Pohádková školka“.
– DV je povinné pro děti v posledním roce před zahájením základního vzdělávání, tj. pro děti plnící povinné předškolní vzdělávání.
2.1 Způsob komunikace při distančním vzdělávání
– pro komunikaci k DV bude využíván školní email msplacice@zskukleny.cz. V případě potřeby budou probíhat individuální konzultace formou telefonických hovorů.
– konkrétní informace budou zveřejněny na webových stránkách školy a zaslány emailem rodičům dětí, které plní povinné předškolní vzdělávání.
2.2.Organizace distančního vzdělávání
– Rodičům bude rozesílána každý týden nabídka na aktivity splnitelné v domácím prostředí. Tato nabídka bude u dětí rozvíjet sebeobsluhu, pozornost, motoriku (hrubou, jemnou a grafomotoriku), řeč, fantazii a představivost, zrakové a sluchové vnímání, vnímání prostoru a času a předčíselné představy.
– Nabídka bude koncipována tak, aby bylo možné si vybrat splnění úkolů dle možností rodiny, povinné aktivity budou vyznačené a MŠ bude vyžadovat doklad o jejich splnění (založení pracovních listů, fotografie…).
2.3. omlouvání dětí
– rodič má povinnost informovat MŠ v případě, že se dítě nemůže distančně vzdělávat. Omluvit z DV lze pouze z důvodu nemoci. Nepřítomnost na DV zákonný zástupce neprodleně oznamuje vedení školy.
– Omluvit dítě lze:
telefonicky – 725 818 397 – zasláním SMS zprávy (např. Jan Novák je od – do nemocný, jméno zákonného zástupce)
emailem – msplacice@zskukleny.cz
2.4.hodnocení výsledků
– rodiče mají povinnost s dítětem zadané úkoly distanční výuky plnit a vypracované úkoly, pracovní listy postoupit zpět MŠ ke kontrole.
– zpracované úkoly je možné posílat průběžně během celého distančního vzdělávání – přes email (fotografie výrobků nebo dítěte při tvorbě, sken pracovní listů).
– po ukončení DV je rodič povinen předat vypracované materiály k založení do portfolia v MŠ. Výsledky vzdělávání budou zapisovány do diagnostických listů, které vede MŠ.
III. VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI
– děti se speciálními vzdělávacími potřebami (dále jen SVP) mají nárok na poskytování podpůrných opatření školou i při distančním způsobu vzdělávání.
– podpora ze strany školy bude spočívat především v:
– poradenské pomoci školy rodině – metodická pomoc při nastavení distanční výuky o předmětu speciálně pedagogické péče (byla-li dítěti přiznána)
– bude poskytována prostřednictvím komunikace s učitelem, který toto opatření realizuje i v běžném režimu školy
– podpoře ve využití asistenta pedagoga (byl-li dítěti přiznán školským poradenským zařízením) – asistent pedagoga distančním způsobem poskytuje podporu a pomoc s distanční výukou, individuální pomoc při řešení zadaných úkolů