Černobílý svět

Při výtvarné výchově jsme si udělali vernisáž černobílých fotografií, které v sedmdesátých letech vytvořil historik a amatérský fotograf pan Jaroslav Prokop z Nového Bydžova.

Fotografoval živou i neživou přírodu, portréty osobností i neznámých lidí, zátiší i města. Z jeho snímků dýchají staré časy v dobách totalitního Československa. Někdo říkal, že je to jako z nějakého divného filmu. Zároveň jsme si uvědomili, jak náročné bylo fotit s tehdejšími aparáty, které ti hned neukázaly, zda se snímek povedl. Jak těžké bylo kvalitní foťák sehnat.

Každý z nás si vybral obrázek, který ho něčím oslovil, a pokusil se něco podobného vytvořit technikou kresby. Veškeré záběry byly pořízené Asahi-Pentaxem japonské výroby, dovezeným za 2500 tehdejších korun. Bylo zajímavé poslouchat, jak se zakládal nebo vyndával film a každý detail, jak takové fotografie vznikaly, jak se vyvolávaly a leštily.

Říkáte si, jak je to možné, když autor již nežije? Vyprávěla nám o tom paní učitelka – byl to totiž její táta a focení bylo jejich společným koníčkem, když byla malá…

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny