Exkurze 7. A do Nového Bydžova

Mnohé děti byly v Tunisu, ve Spojených státech amerických či Kanadě, ale často netuší, jaké zajímavosti se ukrývají třeba jen kousek od místa bydliště.

Doslova pár kilometrů západně od Hradce Králové nás slunečným počasím uvítalo město Nový Bydžov – cíl naší expedice.

Žáci se nejprve na vlastní oči přesvědčili, jak vypadá pravidelná čtvercová středověká zástavba. Pak následovala prohlídka muzea se zasvěceným výkladem promovaného historika Jaroslava Prokopa – autora řady odborných historických knih. Někdo obdivoval originály od barokního malíře Petra Brandla, jiní zkoumali kosterní nálezy, zbraně, nábytek, nádobí, či středověké mučící nástroje. Mnohé předměty jsou dochovány jako evropské nebo dokonce světové unikáty a jsou zapůjčovány na výstavy v Čechách i v zahraničí.

V závěru děti uviděly oba nedávno odcizené obrazy z 20. století, které se díky výborné práci kriminální policie podařilo vrátit zpět na své místo.

Ve skupinách si všichni vyplnili pracovní listy. A tak už nikdy rozhodně nezapomenou, že pes polárního badatele Václava Vojtěcha se jmenoval York, a nebo, že studentskou slavnost merenda navštívila v Novém Bydžově v 19. století i významná spisovatelka Božena Němcová…

Po krátké procházce centrem města to přišlo: Za tajemnými dveřmi z rušné ulice směrem ke Chlumci nad Cidlinou se nám otevřela další cesta do minulosti. Zde jako by se čas zastavil. Třetí nejstarší dochovaný židovský hřbitov promlouvá a my, kteří neumíme hebrejsky, jen stojíme v němém úžasu.

Dějepis, zeměpis a občanská výchova trochu jinak, to byl účel dnešní výpravy…

Fotogalerie:

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny