Exkurze – Poniklá, Harrachov

V pondělí 14. listopadu jsme se vydali s osmými třídami na exkurzi do Krkonoš, abychom se podívali, jak se kdysi lidé v tomto kraji živili. Navštívili jsme výrobnu dutých skleněných perliček v Poniklé. Ty se dříve používali pro výrobu bižuterie, ale s rozvojem zdobení vánočního stromečku na začátku 20. století, se začaly používat i k výrobě perličkových vánočních ozdob. Této výrobě se firma věnuje dodnes a jako poslední na světě zachovává původní technologii výroby perliček a ozdob. V rámci exkurze si žáci jednu perličkovou ozdobu sami vyrobili.

Poté jsme se přesunuli do Harrachova, kde jsme navštívili nejstarší sklárnu v Čechách, ve které se dochovala tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukání do dřevěných forem. Dostali jsme se do těsné blízkosti pracujících sklářů a shlédli jsme kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi.

Fotogalerie:

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny