Mumifikace v praxi

Zakončení tematického celku Starověký Egypt pojala naše třída velkolepě – reálnou mumifikací.
Z malého nápadu se postupně vyvinula obří mezipředmětová akce, jejímž finále byl do detailu propracovaný obřad se všemi poctami zemřelému. Postup mumifikace jsme se snažili dodržet dle návodu starověkých Egypťanů a na jeho dodržení dohlížel v každé skupince hlavní balzamovač: Míša Kuchynková, Matěj Černý a Pája Hetešová. Naším nebožtíkům jsme nejprve z těla odstranili vybrané orgány a tělní tekutiny. Orgány byly uloženy po vysušení do kanop. Následně jsme pomocí natronu vysušili celé tělo, vycpali je pilinami a omotali obvazy proloženými amulety. Nakonec byly naše mumie Honza Vácha, Štěpán Sehnoutek a Míša Vítová ozdobeny posmrtnými maskami a se všemi poctami uloženy k věčnému spánku.
Děkujeme paní učitelce Šilhábelové za pomoc s výrobou posmrtných masek, panu učiteli Špliňovi za pomůcky k pitvání a fotografování, paní učitelce Koberové za pomoc s pečením mumií a celé třídě za úžasný zážitek.

Jitka Hušková

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny