Poznej svého souseda

  • Úvod
  • Poznej svého souseda

Návštěva českých dětí ve Walbrzychu v rámci projektu
„Poznej svého souseda“

Hodnocení setkání

Ve dnech 10. – 12. září 2009 se uskutečnil výjezd českých žáků ze ZŠ Kukleny v Hradci Králové za jejich kamarády do školy Publiczne gimnazjum Nr. 6 im. Janusza Korczaka v polském Walbrzychu.

Děti se už osobně setkaly na jaře v ČR, a proto většina jela za konkrétním polským kamarádem nebo kamarádkou. I my učitelky už jsme vyhlížely známé tváře našich polských kolegyň.

Slavnostní uvítání se uskutečnilo ve vyzdobené školní jídelně a pokračovalo ve školní síni slávy za přítomnosti všech , kteří projekt dlouhou dobu dopředu pečlivě připravovali. České děti přivezly polským symbol podzimu – vlastnoručně vyrobeného barevného draka a čokolády, a od polských dětí dostali všichni propagační materiál o městě a plyšového muflona.

Po občerstvení následovala prohlídka školy a nahlédnutí do některých vyučovacích hodin. Poté se smíšené skupiny dětí věnovaly anglickému jazyku a hudební výchově. Naprosto skvěle organizátoři proložili kvíz o městě a škole netradičními sportovními výkony, takže se užila i legrace.

Po dobrém obědě už se vše připravovalo na hudební soutěž „Superstar“. Aby se děti zbavily nervozity, mohly shlédnout pantomimické vystoupení nazvané „Tréma za oponou“, které všechny dostalo silou prožitku účinkujících. Sama soutěž rovněž pozitivně překvapila úrovní soutěžících, takže musela být například udělena tři první místa.

První ubytování bylo ve stylovém selském penzionu na okraji Walbrzychu, druhou noc jsme strávili v hotelu Admirál v Karpaczi v horách. Obě ubytování byla čistá a na úrovni, s vlastním sociálním zařízením na pokojích. Z jídel děti ocenily švédské stoly při obou snídaních, naopak méně nadšeně hodnotily čtyři smažená jídla v průběhu tří dnů (řízky – kuřecí, vepřový a z ryby).

Druhý den jsme poznali unikátní skleník botanické zahrady „Palmanaria“ s krásnou kavárnou přímo mezi vzácnými rostlinami. Trochu času zbylo i na zakoupení dárků na Walbřišském náměstí. Odpoledne jsme přejeli do muzea architektonických miniatur v Kowarech, kde děti stihly ve zmenšené podobě navštívit veškeré stavební památky Dolnoslezského vojvodství. Večer byl ve znamení technodiskotéky, kde se občas objevily i starší písně, takže si na své přišli všichni, komu se chtělo tančit. Jeden z českých žáků zde velkolepě oslavil své patnáctiny, včetně blahopřání všech v polštině a písně na přání.

V sobotu po snídani už se všichni těšili do hor, že uvidí Sněžku z polské strany. Jenže žádný výhled na panorama Krkonoš se bohužel nekonal. Tříhodinový výšlap začal u finského kostela Wang a pokračoval k horskému jezeru Samotnia. Horský vůdce se svou kolegyní však mohli dělat co chtěli, ale celá procházka se odehrála v mracích a za stálého drobného deště. Alespoň o důvod víc navštívit tuto lokalitu někdy v budoucnu, kdy bude počasí příznivější.

Za ZŠ Kukleny – Hradec Králové

koordinátorka projektu Lucie Šilhábelová

Fotogalerie:

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny