Zajímavosti o Ukrajině

Naši začínající ruštináři ze sedmého ročníku měli možnost zúčastnit se zajímavého setkání.

Projekt nazvaný Young Caritas hrazený z prostředků EU a MŠMT nabízí neformální vzdělávání mladých lidí. Dozvěděli jsme se například, jaké to je začínat život jako cizinec v jiné zemi. Naše přednášející přišla před více než dvaceti lety do České republiky právě z Ukrajiny. Na příkladu své rodiny ukázala, jak je znalost jazyka důležitá. Teprve když si osvojili češtinu, mohli najít odpovídající pracovní uplatnění. V současnosti sama ochotně pomáhá nově příchozím adaptovat se v našich podmínkách. I v naší škole se učí děti původem z Ukrajiny.

Shlédli jsme film, který představoval tuto východní zemi ze sedmi různých úhlů pohledu, dozvěděli jsme se o ukrajinské historii, tradicích, jídle, populární hudbě i sportu. Při následné besedě jsme tajili dech, když lektorka odpovídala na dotazy o černobylské havárii.

Ukrajina je krásná země s historickými památkami, horami i mořem. Je to jedna ze zemí, kde na svých cestách můžeme uplatnit znalost ruského jazyka, protože je tomu ukrajinskému podobně blízký jako náš jazyk slovenštině.

1.  katedrála sv. Michaela, autor: Dima Sergiyenko – commons.wikimedia.org
2. bývalá Podkarpatská Rus, autor: Robert-Erik – commons.wikimedia.org
3. jižní pobřeží Krymu, autor: Rabat, Maroc – commons.wikimedia.org

 

Potřebujete více informací ?
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak neváhejte kontaktovat některého z pracovníků.
Původní webové stránky Kontaktní údaje
Škola, která dává smysl
Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Kukleny